Vynášanie Moreny

Na Slovensku sú zvyky neodmysliteľnou súčasťou tradičnej ľudovej kultúry, ktorá súvisí s identitou krajiny, so životným štýlom, s myslením a konaním jej obyvateľov. Tradičné ľudové zvyky sú nehmotným kultúrnym dedičstvom našich predkov, ktoré by sme si mali uchovávať a pripomínať.
 A keďže naše detičky v škôlke vedieme k zachovaniu našich slovenských tradícií, tak aj tento rok sa deti pridali k dievčatám zo strednej pedagogickej školy, aby si pripomenuli tento dávny zvyk.
Od škôlky v sprievode študentiek zo strednej pedagogickej školy sa deti, samozrejme, aj v sprievode svojich pani učiteliek vybrali vyniesť Morenu na cyklistický most v Topoľčanoch.
Podľa tradícií, sa Morena buď spálila alebo utopila v rieke, najčastejšie ju hádzali zo skaly či z mostov. Tak v záujme zachovania tradícií sa deti vybrali práve na toto miesto v našom meste.
Takto sme sa teda aj my, rozlúčili so zimou a túžobne očakávame jar, teplejšie dni a menej chorôb aj my 🙂

Ďakujeme veľmi pekne dievčatám zo strednej pedagogickej školy za spoluprácu. A teraz milí rodičia, pozrite, ako aj Vaše deti boli vynášať Morenu. 🙂